Fiziksel Rehabilitasyon ve Pilatesin Ortak Paydası nedir?

Joseph Pilates Ι.Dünya Savaşı sırasında ilk egzersizlerini ve egzersiz aletlerini geliştirirken fizyoterapi alanı emekleme dönemindeydi. Onun odağında kronik sakatlıkların yol açtığı engellilikten dolayı mevcut mesleklerini yapamayan dansçılar ve sporcular vardı. Pilates’in bu devrimsel programı, zihin ve bedenin birlikte daha etkili ve verimli bir şekilde çalışması üzerinde duruyordu. Pilates ilk önce bir rehabilitasyon metodu olarak geliştirilmesine rağmen, ne yazık ki klinisyenlerin merkezi stabilizasyonun (core stabilization) güçlü tedavi edici yararlarını sonradan görmesiyle ancak son 15 yılda hızla yayılmıştır.

                Bugün fiziksel rehabilitasyon çok sayıda terapiyi kapsar, Pilates de kesinlikle bunların arasındadır; birçok doktor ve tıp uzmanı tarafından ağrıları azaltmak, cerrahi ve yaralanma sonrası iyileşmeyi hızlandırmak, felç ve diğer nörolojik olaylardan sonra iyileşmeye yardımcı olmak ve hatta cerrahi işlemlerden kaçınmak için tavsiye edilir. Kronik sakatlık ve sistemik özürleri olan kişilerin genel sağlığını iyileştirmek için, egzersiz eğitimi ve Pilates çok değerli bir araçtır.

                Birçok doktorun bildiği gibi bir hastalık ve yaralanma sonrası düzenli Pilates uygulamaları güç, esneklik, kas tonusu ve genel dayanıklılık kazanmak için önemli bir araçtır ve bazı sınırlayıcı yetersizliklerin üstesinden gelmeye yardımcı olur. Bu “ Bir egzersiz minderi alın ve yürütecinizi atın ” demek demek değildir, fakat doğru eğitim ve bir doktor veya fizyoterapist gözetimi altında pilates yapmak hareketlerinizi restore etmek, akut ve kronik ağrınızı azaltmak, cerrahi sonrası hareketlerinizi iyileştirmek, yaralanan eklem ve kaslarınızın daha fazla hasar görmesini engellemek için size yardım eder.

                Pilates eğitmenleri tıp uzmanları gibi eğitim almazlar, ancak birçok fizyoterapist artık pilates sertifikası almaktadır. Fizyoterapistler üniversitelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon yüksek okullarında en az dört yıllık tıbbi bir eğitim alırlar, sonrasında farklı konularda uzmanlaşabilirler. Rehabilitasyon amaçlı Pilates uygulamalarını sadece lisans düzeyinde tıbbi eğitim almış, deneyimli eğitmenlerden alınması fayda yerine zarar görmemek için çok önemlidir.