Pilatesin Tedaviye Yardımcı Diğer Faydaları Nelerdir?

Pilates birçok diz, ayak bileği, omuz kuşağı, omurga ve kalça sakatlıkları sonrası oluşan komplikasyonlar ile kamçı yaralanması (whiplash), post-polio sendromu, araç kazaları, spina bifida, felç ve temporamandibüler eklem bozuklukları v.b.den muzdarip olan kişilerin tedavisinde yardımcı olarak başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca Pilatesin cerrahi öncesi ve sonrası iyileşme sürelerini kısaltan etkili bir metod olduğu bulunmuştur.

Pilates aynı zamanda kendimizi günlük stres, zorlanma ve gerginliklerin etkilerinden kurtarmanın etkili bir yoludur. Örneğin düzenli Pilates seansları boyun, sırt ve omuzlardaki gerginlikleri giderir. Düzenli Pilates egzersizlerinin güçlendirici ve postür düzeltici etkisi, vücudunuzun ileride oluşacak zorlanmaları önlemesine yardımcı olur. Buna ek olarak Pilates’in çok önemli bir bileşeni olan zihin/beden uyumu sizi sakinleştirip dengeleyerek yenilendiğinizi ve rahatladığınızı hissettirir.

Pilates kaslarınızı sıkılaştırır, eklemlerinizdeki kas gücünü dengeler ve size derin ve sağlıklı nefes almayı, uygun kas esnekliğini elde etmeyi, tam eklem hareket açıklığını kazanmayı ve doğru hizalanmayı öğreterek dolaşımı hızlandırır.

Usta Pilates öğretmenleri Romana Kryzanowska, Ron Fletcher ve Kathy Grant gibi birçok kişi Pilatesi sırt ve diz cerrahisinden kaçınmak için kullanmıştır. Pilates ekipmanları doğru hareket tekniğiyle, etkisiz, genellikle zararlı hareket alışkanlıklarını tekrar şekillendirerek yaralanmış bedeninize nazik ve güvenli bir şekilde yol gösterir. Pilates zayıf kasları güçlendirmek, gergin kasları esnetmek, asimetrileri dengelemek ve genel olarak doğduğunuz zamanki doğal sağlığınızı size geri vermek için dizayn edilmiştir.

Hamile bayanlar Pilates metodunun kendilerine iyi bir nefes kontrolü geliştirmede, daha rahat bir gebelik geçirmede, kolay bir doğum için vücutlarını güçlendirmede ve gebelik öncesindeki vücut şekli, stabilitesi ve zindeliğine daha hızlı dönmede yardımcı olduğunu görmüşlerdir.

Pelvik taban kaslarının güçlenmesiyle yaşa bağlı olarak gelişebilen stres inkontinansın (idrar kaçırma) önlenmesinde çok etkilidir.

Pilates özellikle omurga yaralanmalarının rehabilitasyonu için etkili bir yöntemdir. Pilates vücut kondisyon metodu omurga etrafındaki kas sistemini güçlendirir, uzatır ve dengeler; bu da yaralanmış omurları hizalayarak ve üzerindeki baskıyı kaldırarak sinir ve disk üzerindeki basıncın azaltılmasına yardımcı olur. Bu dekompresyon hasarlı spinal dokuların sağlıklı dolaşımını kolaylaştırır ve hızlandırır. Pilates metodu fıtıklaşmış veya dejenere diskler, siyatik, stabil olmayan sakroiliak eklemler, skolyoz, artritler, spondilolistezis, spondilozis ve spondilolizis gibi omurga sorunlarında başarılı bir şekilde yardımcı olur.

Pilates yırtık bağlar, çıkılar, bursitler, tendinitler, eklem protezleri, whiplash yaralanması etkileri, karpal tünel sendromu, torasik çıkış sendromu ve piriformis sendromu da dahil olmak üzere çok sayıda eklem ve kas problemlerinin çözümünde de etkilidir. Araç kazalarıyla ilişkili komplikasyonlar ve kafa yaralanmalarının etkilerinden sonra pek çok insan düzenli Pilates çalışmalarıyla rahatladıklarını ifade etmişlerdir.